3 lipca 2022

egos-cip.eu

Etyczne i elektroniczne poszukiwanie pracy

Archiwizacja danych to niezbędne czynność w firmach magazynowych.

4 min read

archiwizacja danych Wybór pomiędzy NFS, CD-RW i deduplikacją

photo
kopia zapasowa windows 10

archiwizacja danych W technice informacyjnej kopia zapasowa danych, lub po prostu kopia zapasowa, to kopia całych danych komputerowych przechowywana w innym miejscu, aby po utracie danych można było przywrócić je do stanu pierwotnego. Forma czasownikowa, odnosząca się do czynności wykonywania kopii, to „backs”, a forma rzeczownikowa i imiesłowowa to „backed”. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych danych. Niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie dla systemu Windows, a niektóre dla systemów operacyjnych Mac.

Pewna kopia zapasowa w Linux z plików programu wFirma.pl.

Wiele razy zdarza się, że nie posiadasz dokładnej repliki wszystkich plików i danych na swoim komputerze. archiwizacja danych https://hatorihanzo.com.pl/2021/09/08/archiwizacja-danych-skutecznie-wykonasz-to-tymi-programami/ Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku awarii dysku twardego lub nawet ataku wirusa. W takich przypadkach tworzenie kopii zapasowych informacji jest jedyną metodą, która pozwala zachować dane do czasu, gdy będzie można je samodzielnie przywrócić. Jeśli program do tworzenia kopii zapasowych zostanie uruchomiony bez włączonego zasilania, bardzo trudno będzie cokolwiek odzyskać, ponieważ nie będzie kopii do odtworzenia.

Tak łatwozaplanujesz kopie zapasowa w Linux z firmowych programów.

Kopie zapasowe specyficzne dla systemu Windows są również znane jako kopie zapasowe OS X. Taki przypadek tworzenia kopii zapasowych systemów komputerowych OS X ma miejsce w przypadku pobrania aplikacji, której nie można uruchomić bezpośrednio z instalacyjnej płyty CD. Należy raczej zainstalować aplikację, a następnie użyć obrazów dysków dostarczonych z programem do utworzenia systemu plików z kopią zapasową systemu OS X. Podobnie proces tworzenia kopii zapasowych w systemach Linux lub Apple wymaga użycia płyty CD wyposażonej w odpowiednie narzędzie do tworzenia niezbędnych płyt. W takim przypadku należy uruchomić komputer z systemem Linux lub Mac, uruchomić odpowiedni napęd CD, włożyć obraz dysku wymagany do utworzenia kopii zapasowej, a następnie postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aby uruchomić komputer z powrotem.

Z kopią zapasową Windows 10 utrata danych nie jest katastrofalna.

Oprócz tworzenia kopii zapasowych systemów komputerowych z systemem OS X lub Linux można również użyć takiej instancji systemu OS X do utworzenia obrazu systemu kopii zapasowych innych komputerów w trybie NFS. Jest to przydatne w przypadku poważnej awarii jednego z pozostałych komputerów. Zamiast odtwarzać cały system operacyjny od podstaw, można po prostu skopiować pliki potrzebne do ponownego uruchomienia systemu operacyjnego. Jest to prawdopodobnie najprostszy sposób, aby przywrócić system do daty.

W przypadku, gdy NFS nie jest opcją, inną metodą tworzenia kopii zapasowych, która jest często pomijana, jest CD-R. CD-R jest właściwie formą DVD. Różnica między nimi polega głównie na tym, że DVD nie przechowuje danych na dysku twardym, ale raczej na specjalnym napędzie optycznym, który nagrywa dane na CD. Ta technika CD-R nie jest tak wydajna jak NFS i dlatego jest często ignorowana przez większość doświadczonych informatyków. Jeśli jednak nie używasz NFS do backupu danych, to CD-R jest najmniejszym rozwiązaniem, jakiego powinieneś użyć.

Dyski CD-RW (Secure Digital Access) to kolejna opcja pamięci masowej, która jest często nadużywana w konfiguracjach kopii zapasowych. Dyski CD-RW przechowują informacje w swojej własnej, zastrzeżonej przestrzeni dyskowej, a nie na zwykłym komputerze PC lub maszynie z systemem OS X. Ponieważ dyski CD-R przechowują informacje na własnych wewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, wymagają znacznie mniej miejsca niż NFS, a zwłaszcza oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych Laptopa. Jednak brakuje im również trwałości i wydajności systemu NFS.

Zalety kopii zapasowa w Windows 7 w jednostkach administracyjnych.

Ostatnią techniką tworzenia kopii zapasowych, która jest często nadużywana, jest powielanie. Jeśli kiedykolwiek spojrzałeś na swój dysk twardy i zobaczyłeś więcej pustego miejsca niż normalnie byś się spodziewał, to znaczy, że widziałeś pewien poziom duplikacji. Deduplikacja to technika oprogramowania, która dzieli istniejący plik na dwie kopie. Chociaż ta technika spowalnia proces tworzenia kopii zapasowej, w pewnych sytuacjach może być bardzo przydatna. Na przykład czasami jest pomocna, gdy firma musi utworzyć kopię zapasową dużej ilości informacji, a potrzebuje tylko jednej kopii.

Ostatecznie, wybór pomiędzy NFS, CD-RW lub deduplikacją będzie zależał od Twoich potrzeb. Idealnie byłoby, gdyby oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych posiadało te trzy funkcje, a jeśli nie, to jedna z nich na pewno powinna się w nim znaleźć. Jeśli musisz tworzyć kopie zapasowe dużych ilości danych i masz ograniczony budżet, idealnym rozwiązaniem będzie oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych na taśmach. Mimo że początkowo kosztuje więcej, pamięć taśmowa jest niezwykle wydajna i trwała, co czyni ją najlepszym wyborem w przypadku tworzenia kopii zapasowych danych. Jeśli potrzebujesz najszybszego i najłatwiejszego sposobu tworzenia kopii zapasowych danych, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest pamięć taśmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.